lekkomyslnosc


banner alkohol
Polskie szkoły zalewa fala cyberprzemocy PDF Drukuj Email

Uczniowie coraz częściej są ofiarami przemocy w internecie. Szkoły nie radzą sobie z problemem – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. W ostatnich latach zwiększa się natężenie agresji z wykorzystaniem mediów elektronicznych. Może przybierać różne formy: od nieprzyjemnych SMS-ów lub e-maili, przez zamieszczanie w sieci ośmieszających zdjęć lub filmików (happy slapping), aż po upublicznianie prywatnych materiałów, np. listów lub zdjęć ofiary (outing). Już jedna piąta uczniów mówi o wysyłaniu nieprzyjemnych SMS-ów lub e-maili czy wiadomości z pogróżkami – podkreśla Zbigniew Matwiej z NIK. Raport stwierdza też, że kadra pedagogiczna nie jest przygotowana do rozpoznawania takich zagrożeń. Żródło: Newsweek

Jednym z głównych zadań resortu edukacji na rok szkolny 2014/2015 ma być profilaktyka agresji iprzemocy w szkołach – broni się Justyna Sadlak zMEN. I dodaje, że wiele szkół opracowało już procedury postępowania zarówno wobec uczniów, którzy stali się ofiarami cyberprzestępczości, jak i tych, którzy są agresorami.
Międzynarodowe badania HBSC pokazują, że „tradycyjnej" przemocy w grupie rówieśniczej doświadczyło kilkanaście procent nastolatków w Polsce. A z moich badań wynika, że blisko 7 proc. 15-latków doświadczyło cyberprzemocy w ciągu roku przed badaniem. To dowodzi, że choć zjawisko cyberprzemocy narasta, to wciąż nie jest tak powszechne jak przemoc w realu. Zresztą często sprawcami są ci sami uczniowie – komentuje w rozmowie z „Newsweekiem" prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który od lat analizuje to zjawisko.

 

pogadaj.eu Wydział Współpracy Społecznej - Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego