lekkomyslnosc


banner alkohol
Dmuchnij i sprawdź PDF Drukuj Email

Dnia 1 lipca 2014 r. na zachodniopomorskich plażach została zainaugurowana przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego akcja „Dmuchnij i sprawdź". Zorganizowana przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego kampania jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach realizacji Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2012-2020. Akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem na zachodniopomorskich plażach. Plażowicze, z których niejeden na koniec dnia zasiadał za kierownicą, mieli możliwość sprawdzenia u ratowników zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Akcja prócz tego obfitowała w działania profilaktyczne i edukacyjne, skierowane do wypoczywających nad Bałtykiem, mające na celu zapobieganie kąpielom pod wpływem alkoholu oraz powrotom z plaży na tzw. podwójnym gazie.

Uzyskanie dotacji ze środków Województwa umożliwiło zorganizowanie szeregu działań, które mają ograniczyć zjawisko zażywania substancji psychoaktywnych nad wodami.

Działania w ramach kampanii:
• Działania edukacyjne skierowane do ratowników.
Ratownicy uczyli się rozpoznawać i prawidłowo reagować na osoby będące pod wpływem środków psychoaktywnych. Dotyczy to w szczególności interwencji, gdy nietrzeźwa osoba jest agresywna. Ratownicy poznawali także metodykę prowadzenia działań profilaktycznych, pogadanek, zabaw oraz zasady udzielania pierwszej pomocy osobom zatrutym alkoholem lub narkotykami.
Nadto zostali oni wyposażeni w materiały profilaktyczne z zakresu promowania zasad bezpieczeństwa nad wodą ze szczególnym uwzględnieniem skutków pływania i korzystania ze sprzętu wodnego po używkach. Mają one formę ulotek, wlepek, bransoletek silikonowych na rękę. Gadżety rozdawane były plażowiczom.

• 12 jednodniowych imprez.
Imprezy odbywały się na największych plażach naszego wybrzeża m. in. w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Kołobrzegu oraz mniejszych: w Pustkowiu, Sianożętach czy Darłówku. Ich celem była promocja wśród plażowiczów mody na aktywność nad wodą bez środków psychoaktywnych. Jest to odpowiedzią na potrzebę ograniczenia liczby utonięć na akwenach wodnych po spożyciu alkoholu i innych środków psychoaktywnych.

• Zakup alkomatów.
Ze środków z dotacji współfinansowano także zakup alkomatów. Za ich pośrednictwem turyści i mieszkańcy mogli sprawdzić czy są pod wpływem alkoholu. Miało to zapobiec nieszczęściom związanym z utonięciami, a także wsiadaniem za kierownicę na tzw. podwójnym gazie.

Tym działaniem WOPR włączył się w Program prewencyjno-profilaktyczny w województwie zachodniopomorskim na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na rok 2014 pod nazwą „Trzeźwy kierowca". Założył on współpracę WOPR-u, Straży Pożarnej oraz Policji w stworzeniu sieci miejsc na terenie naszego województwa, gdzie można się przetestować na obecność alkoholu w organizmie. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

• Fanpage na Facebooku
Całe lato akcja promowana była za pośrednictwem Facebooka: https://www.facebook.com/dmuchnijisprawdz
Fanpage cieszył się dużym zainteresowaniem. Publikowane na nim był informacje o akcji, o działaniach profilaktycznych, zdjęcia i komentarze internautów.

 

pogadaj.eu Wydział Współpracy Społecznej - Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego